• Data:8 października 2023
  • Godzina:19:30
  • Miejsce:Polska Filharmonia Bałtycka
  • Adres:Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA

BAROQUE/MODERN - ANDREAS SCHOLL & MORPHING CHAMBER ORCHESTRA

Andreas Scholl – kontratenor (Niemcy)

Tomasz Wabnic – altówka (Wiedeń)

Yuuki Wong – skrzypce (Wiedeń)

Morphing Chamber Orchestra (Wiedeń)

 

Jak podaje każdy słownik morphing to dawna komputerowa technika komputerowa nakładania dwóch obrazów w wyniku czego powstaje trzeci obraz z zachowaniem charakterystycznych cech obrazów pierwotnych. Określenie to weszło również do muzyki.

Dzisiaj łączenie muzyki współczesnej z barokiem jest szalenie popularne i wydaje mi się,
że odpowiada na potrzeby publiki – mam bowiem wrażenie, że po tego typu koncercie słuchacz idzie do domu i niesie w sobie właśnie ten trzeci obraz.

Tomasz Wabnic

 

Andreas Scholl jest absolwentem słynnej Schola Cantorum Basiliensis, do której przyjęty został w wieku 17 lat. Studiował w klasach Richarda Levitta i René Jacobsa. Jego kariera rozpoczęła się na dobre w 1993 roku od owacyjnie przyjętego występu w paryskim Théâtre Grévin. Do historii przeszło wiele jego ról operowych, w tym Bertarido w Rodelindzie Händla na Festiwalu Glyndebourne i w nowojorskiej Metropolitan Opera (u boku Renée Fleming) czy tytułowa rola w Juliuszu Cezarze w Théâtre des Champs-Elysées i na Salzburger Festspiele (obok Cecilii Bartoli). Artysta występował z Filharmonikami Berlińskimi i Filharmonikami Nowojorskimi, Royal Concertgebouw Orchestra, Boston Symphony Orchestra, Dresdner Philharmonie, Akademie für Alte Musik Berlin, Freiburger Barockorchester, Academy of Ancient Music. W 2005 roku pojawił się na Ostatniej Nocy Promsów i do dziś pozostaje jedynym kontratenorem, który dostąpił tego zaszczytu. Nagrywał i koncertował z najwybitniejszymi dyrygentami specjalizującymi się w wykonawstwie historycznym: Philippem Herreweghe, Chiarą Banchini, René Jacobsem, Williamem Christiem, Ottavio Dantone, Paulem McCreeshem.

Zaczynał od muzyki barokowej i głównie z nią jest kojarzony, ale jego repertuar obejmuje repertuar kilku epok i stylów: od pieśni ludowych Wysp Brytyjskich przez utwory średniowieczne i dzieła angielskiego renesansu po kompozycje Bacha, Händla, a także Glucka i Mozarta.

 

Morphing Chamber Orchestra została założona w Wiedniu w 2006 roku przez skrzypka i altowiolistę Tomasza Wabnica, który jest dyrektorem artystycznym zespołu. Orkiestra stawia sobie wyzwania wykonując szeroki wachlarz repertuarowy; począwszy od muzyki klasycznej, przez muzykę filmową, jazz i muzykę współczesną. Zespół współpracuje ze znanymi artystami na całym świecie, takimi jak Bobby McFerrin, Jospeh Tawadros, Andreas Scholl, Aleksandra Kurzak czy Roberto Alagna oraz kompozytorami, takimi jak Arvo Pärt. Kluczowym wyróżnikiem MCO jest dążenie do perfekcji wykonawczej, połączone z elastycznością i kreatywnym podejściem do interpretacji i repertuaru. Składający się z wybitnych młodych muzyków i laureatów licznych międzynarodowych konkursów zespół wyznaczył nową jakość w muzyce kameralnej. Każdy występ Morphing Chamber Orchestra ukazuje i przekazuje radość tworzenia muzyki, wykonywanej na najwyższym, światowym poziomie.

Od 2020 roku orkiestra współpracuje z Metropolitan Opera realizując cykl MET STARS LIVE IN CONCERT, w tym koncert w Ėze z Aleksandrą Kurzak i Roberto Alagne’ą czy Gala Noworoczna w Parktheater w Augsburgu z udziałem Angel Blue, Pretty Yende, Matthew Polenzaniego oraz Javiera Camarena.

W Polsce można ich było usłyszeć podczas koncertu w sali NOSPR, czy ostatnio na Wawelu w koncercie w hołdzie św. Janowi Pawłowi II.

Obecnie Morphing Chamber Orchestra przygotowują się do trasy operowej w Korei w styczniu 2022 roku. Planowane są również trasy w Brazylii i Skandynawii.

 

PROGRAM*:

1. A. PÄRT – Es sang von langen Jahren
2. J.S. BACH – Orgelsonate Nr. 4 BWV 582: II. Andante (arr. Tomasz Wabnic Streichtrio)
3. J.S. BACH – „Ach bleibe doch, mein liebstes Leben” Aria aus Himmelfahrts – Oratorium BWV 11
4. A. PÄRT – Summa
5. A. PÄRT – My Heart’s in the Highlands
6. J.S. BACH – Air
7. A. PÄRT – Vater Unser
8. J.S. BACH – Aus tiefer Not schrei ich zu Dir BWV 687 (arr. Tomasz Wabnic Streichquintett)
9. J.S. BACH – „Erbarm dich mein in solcher Last” Aria aus „Herr Jesu Christ, du höchstes Gut” BWV 113
10. A. PÄRT – Fratres
11. A. PÄRT – Wallfahrtslied

*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.